Wydarzenia szkolne - 2013/2014


27 czerwiec - Koniec roku szkolnego 2013/2014

25 czerwiec - Kiermasz podręczników

19 czerwiec - Boże Ciało

17 czerwiec - Konferencja klasyfikacyjna

11 czerwca - Wycieczka do Warszawy4 czerwca - Wystawa zwierząt30 maj - 1 czerwiec - Wycieczka do Pragi PTTK    Niedawno, 30-tego maja wybraliśmy się w podróż do Pragi. Przedsmak czekającej nas przygody można było odczuć już w Czeskim Cieszynie. Po przyjeŸdzie pociągiem do miasta i rozkwaterowaniu, udaliśmy się na Plac Wacława, by oglądnąć wielki gmach Muzeum Narodowego. Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy bajecznym pokazem fontanny „Krzyżykowej” przy utworach zespołu Queen. Zmęczeni wróciliśmy do miejsca naszego zakwaterowania, by odpocząć przed czekającymi nas atrakcjami.
    Następnego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie starego miasta i Hradczanów. Podziwialiśmy kamienice powstałe w trzynastym wieku, kluczyliśmy krętymi uliczkami, widzieliśmy również budynki w przeróżnych stylach architektonicznych. Jednak większość budowli jest w istocie romańska lub gotycka. Jednym z, chyba, najbardziej znanych zabytków w Pradze jest Most Karola. Jest on bardzo malowniczy i ekspresyjny. Po obu jego stronach wznoszą się kamienne posągi świętych i najstarszy ze znajdujących się tam figur, krucyfiks z piętnastego wieku. Innym ważnym obiektem, który widzieliśmy, był ratusz na rynku Starego Miasta z niebanalnym zegarem, Orlojem, wykonanym przez Mikulasa z Kadania i astronoma Jana Sindela. Właśnie tam co godzinę pokazują się figurki apostołów jak i Œmierć, Chciwość i Próżność. Orloj pokazuje lata, miesiące, dni i godziny, wschód i zachód Księżyca czy Słońca. Na zegarze przedstawiono geocentryczną teorię budowy wszechświata, dlatego po środku jednej z tarcz widnieje Ziemia.
    W cieniu kościoła Matki Boskiej Œnieżnej spacerowaliśmy po Ogrodach Franciszkańskich, malowniczego parku pełnego róż. Powoli sączył się tam spokój, starsze (i młodsze) panie i panowie siedzieli na ławeczkach wtulając się w zielono - biało - czerwone łuki porośnięte kwiatami.
    Na Hradczanach odetchnęliśmy w chłodnym ogrodzie Pałacu Schwarzenbergów, skąd przyglądaliśmy się barwnej panoramie Pragi. W tej samej dzielnicy przeszliśmy się Złotą Uliczką, która swą sławę i piękno zawdzięcz maleńkim domkom wyrastającym z murów obronnych. W nich to mieszkali według legendy alchemicy zajmujący się wyrabianiem złota dla króla Rudolfa II. Budynki przywodzą na myśl małe, bajkowe chatki karłów czy krasnali. W jednym z takich domków, pod numerem dwudziestym drugim, miał pracownię Franz Kafka (pisarz).
    W Pradze znajduje się wiele niesamowitych, zabytkowych świątyń. Pod kilkoma zatrzymaliśmy się i przytaczaliśmy ich historię, jednak największe wrażenie, przynajmniej na mnie, sprawiła katedra św. Wita, która przez ogromną ilość szczegółów wydaje się jednym z największych cudów architektonicznych w Pradze. Sam widok na ogromną gotycką rozetę nad zachodnią fasadą katedry zapiera dech w piersiach. Sądzę, że naprawdę warto przybyć do Pragi, choćby tylko dla tego miejsca. Tego dnia zmęczeni wróciliśmy, by śnić o urokach i zakamarkach czeskich uliczek.
    Ostatniego dnia naszej podróży po Czechach, rozpoczęliśmy dzień od Mszy Œwiętej w maleńkim barokowym kościółku górującym nad okolicą. Zachwyceni jego urokami przepłynęliśmy Wełtawę wodnym tramwajem, by snuć się między kamienicami żydowskiej dzielnicy. Pierwszą budowlą, jaka rzuciła nam się w oczy, gdy przybyliśmy na miejsce, była synagoga Staro-Nowa. Jest to najstarsza zachowana synagoga w Europie środkowej. Owiewa ją wiele legend i podań. Wiele razy była miejscem schronienia dla mieszkańców tej dzielnicy.
    Miejscem, które bardzo widocznie ukazuje swoją duszę jest stary cmentarz żydowski, który zapełniają ciasno ustawione zabytkowe nagrobki kamienne. Założony został na początku piętnastego wieku, niemal w sercu żydowskiego miasta. Na cmentarzu znajduje się obecnie niemal 12 000 kamiennych płyt nagrobnych z okresu od 1439, do 1787 roku, kiedy zakazano chować zmarłych w obrębie zamieszkanych części miasta. Jego ograniczony obszar stał się zbyt mały. Stary żydowski obyczaj zakazuje likwidowania starych grobów, musiano więc nawozić nowe warstwy ziemi do której grzebano zmarłych. W taki oto sposób doszło do tego, że w niektórych miejscach występuje aż 12 warstw pochówku! Stare płyty nagrobne wyciągano przy tym na powierzchnię. Doprowadziło to do osobliwego stłoczenia płyt. Od końca szesnastego wieku nagrobki zdobiono różnymi symbolami i znakami. Cmentarz robi niesamowite, tajemnicze wrażenie.
    Wśród wielu kamiennych płyt można wyróżnić nagrobek rabbiego Löw’a, który według podań miał stworzyć mitycznego Golema, sztuczną istotę z gliny.
    W południe udaliśmy się na dworzec skąd ruszyliśmy pociągiem do Czeskiego Cieszyna, a stamtąd do Bielska, gdzie nastąpiło rozwiązanie wycieczki. Podsumowując, wycieczka była wspaniała, Praga nas zachwyciła i oczarowała, pogoda dopisała. Czego można więcej chcieć w takiej podróży?

Tekst Kamila

26 maj - Rajd szkolny - Chata na Groniu1 maj - 4 maj - długi weekend majowy

23, 24, 25 kwiecień - egzaminy gimnazjalne

    Ważny czas dla uczniów klas trzecich. Trzymamy kciuki, jak co roku. Pozostali uczniowie w tym roku mają wyjątkowo długi okres bez zajęć szkolnych. Wypocznijcie bo potem jeszcze tylko długi weekend majowy i ostatnia prosta :-), którą trzeba pokonać w taki sposób, aby wasz czas, a w zasadzie średnia była zadowalająca :).

17 - 22 kwiecień - wiosenna przerwa świąteczna

    Kilka mniej znanych zwyczajów świątecznych - poczytajcie:Barabanienie - zwyczaj bębnienia na wielkim kotle praktykowany w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę w Iłży.

Emaus - nazwa zwyczaju ludowego urządzanego w Poniedziałek wielkanocny w niektórych miejscowościach Polski, Czech i Słowacji. Najbardziej popularny jest emaus krakowski, forma odpustu, odbywającego się w Poniedziałek wielkanocny przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu, a dokładniej na Salwatorze na prawym brzegu Rudawy, tj. u zbiegu ulic Emaus, św. Bronisławy i T. Kościuszki. Tradycyjnie uroczystą sumę odpustową w Poniedziałek wielkanocny odprawia Arcybiskup Krakowa.

Judosz - kukła przedstawiająca jednego z 12 apostołów Judasza, tradycyjnie wodzona po mieście Skoczów na Œląsku Cieszyńskim w Wielki Piątek i Sobotę każdego roku na znak potępienia zdrady i wydania Jezusa na śmierć w czasie ostatniej wieczerzy.

Kujawskie przywoływki dyngusowe - kujawski zwyczaj wielkanocny, praktykowany w Szymborzu, dzielnicy Inowrocławia. Wieczorem w niedzielę wielkanocną, mieszkańcy wsi zbierali się na centralnym placu, a kawalerowie udawali się na podwyższenie, skąd wygłaszali wierszyki na temat okolicznych panien. W przywołówkach również stwierdzano, ile wody będzie wylane na poszczególne panny w lany poniedziałek.

Pogrzeb żuru i śledzia - dawny ludowy zwyczaj wielkanocny. W trakcie rygorystycznie przestrzeganego wielkiego postu jedzenie najczęściej ograniczało się do żuru i śledzi. Nie jedzono nie tylko mięsa i tłuszczów roślinnych, ale również nabiału i cukru. Kiedy więc post dobiegał końca, tradycją w Wielki Piątek wieczorem lub w Wielką Sobotę rano był tzw. pogrzeb żuru i śledzia, będący symboliczną zemstą na uprzykrzonym postnym jadłem. Wynoszeniu z domu śledzia i żuru towarzyszyły żartobliwe przyśpiewki i okrzyki. Œledzia, niekiedy wyciętego z drewna lub tektury, wiązano na grubym powrozie i wieszano na wierzbie nad drogą. Natomiast garnek z żurem zakopywano w ziemi lub wylewano. W krakowskiem dodatkowo zakopywano garnek z popiołem, co oznaczało koniec pokuty.

Rękawka - polski zwyczaj wielkanocny obchodzony w Krakowie we wtorek po świętach wielkanocnych. Do tradycji rękawki należało m.in. rzucanie i toczenie jaj, symbolu zmartwychwstania.

Walatka (zwana też na wybitki) - dawna zabawa Wielkanocna. Polegała na takim toczeniu pisanek po stole, by się zderzyły. Właściciel „silniejszego” jajka zabierał rozbitą pisankę przeciwnika. W innym wariancie walatki jajka brano do ręki i stukano się ich czubkami.

Żandary - tradycyjny obyczaj wielkanocny związany z poznańską Ławicą. Żandary to tradycyjny korowód przebierańców wyruszających w obchód dzielnicy (dawniej wsi) w lany poniedziałek po porannej mszy w ławickim kościele. Główne postacie korowodu to dziad, baba, niedŸwiedŸ z przywiązanymi do nóg słomianymi kulami, ksiądz z wiaderkiem i kropidłem, grajek, kominiarz i żandarm na drewnianym koniu. Przebierańcy smarują dzieci sadzą, polewają młode dziewczyny wodą oraz składają życzenia gospodarzom, w zamian za co otrzymują drobne kwoty pieniężne lub słodycze.

31 marzec - 2 kwiecień - rekolekcje

28 marzec - Dzień otwarty w naszej szkole28 marzec - Dzień liczby PI

    Ten dzień jest kojarzony z pierwszym dniem wiosny, jednak w naszej szkole w tym dniu zajmowaliśmy się liczbą PI. Dzień Liczby Pi – święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce). Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry'ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.

Ze względu na inny sposób zapisu daty w Europie, święto to nie jest zbytnio popularne na tym kontynencie.

8 luty - Zajęcia origami

    Rozpoczęliśmy nowy semestr, a wraz z nim kontynuujemy nasze spotkania z origami. Sobota 8 luty 2014 r,czas przed walentynkami, czym tu zaskoczyć kochaną osobę. Postanowiliśmy zrobić coś oryginalnego i złożyć walentynkowe serca.

Pełne emocji przystąpiłyśmy do roboty. (Niestety na zajęcia przychodzą same dziewczyny. Czyżby naszym chłopakom zabrakło cierpliwości, a może chęci. Drodzy Koledzy zapraszamy Was na zajęcia). Nasza praca przebiegała w kilku etapach:

1. Składaliśmy walentynkowe serce, etapy składania podawane były tylko w języku angielskim;
2. Z rozsypanki zdaniowej układaliśmy instrukcję składania serca; ny jest krok po kroku każdy etap składanego serca;
3. Efekt naszej pracy można zobaczyć w sali 14.

Po zakończonych zajęciach byliśmy bardzo dumne z siebie i z efektów naszej pracy. Dużo się nauczyłyśmy, a przede wszystkim coraz lepiej rozumiemy język angielski, a słówka i zwroty same „wchodzą” do głowy".

Zapraszamy na kolejne zajęcia 15 marca 2014 r.20 styczeń - 2 luty - Ferie zimowe

    Ferie zimowe czas zacząć. W tym roku uczniowie z województw lubuskiego, łodzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego rozpoczynają ferie jako pierwsi. W innych krajach dni wolne od nauki wypadają w różnych okresach. Rekordziści mają w Europie ponad 17 tygodni wolnego z powodu wakacji, ferii i przerw świątecznych. W Polsce szkoły nie pracują przez 13 tygodni. Do prawdziwych rekordzistów należą Francja, Litwa i Łotwa, gdzie wolne dni dają aż 17 tygodni. Francuskie szkoły zamierają na całe dwa tygodnie aż cztery razy w roku: jesienią, w czasie przerwy bożonarodzeniowo – noworocznej, podczas ferii zimowych na przełomie lutego i marca oraz wiosennych na przełomie kwietnia i maja. Potem, 4 lipca, rozpoczynają się dziewięciotygodniowe wakacje.

16 tygodniami wolnego mogą się cieszyć uczniowie z Rumuni i Islandii, a 15 – Belgii, Luksemburga, Cypru, Węgier i Turcji. Ale tyle samo dni wolnych od nauki ma także edukacyjny gigant, czyli sławna dzięki wysokim notom w międzynarodowym badaniu PISA – Finlandia. 14 tygodni w roku odpoczywają uczniowie w Hiszpanii, Austrii, Estonii, Irlandii, Grecji, Słowenii oraz na Węgrzech.

W sześciu krajach sytuacja wygląda podobnie, jak u nas. W Czechach, Niemczech, Norwegii, Anglii, Szwecji i Lichtensteinie wolne trwa średnio od 12,5 do 13,5 tygodnia w zależności od regionu. A tylko w Danii i na Słowacji uczniowie mają o tydzień mniej laby, bo jedynie 12 tygodni.

Okazuje się, że oprócz tradycyjnych letnich wakacji i zimowych ferii, a także przerw z okazji świąt np. Bożego Narodzenia, w innych krajach popularne są dodatkowe śródsemestralne przerwy, który u nas nie ma. To np. jesienne wakacje, które trwają np. tydzień w Belgii, Estonii, Austrii, czy Finlandii, lub dwa tygodnie jak w Lichtensteinie.

źródło: szkola.wp.pl
7 styczeń - 9 styczeń - Próbne egzaminy gimnazjalne

    Próbne egzaminy gimnazjane zostały przeprowadzone tym razem już w nowym roku kalendarzowym. Uczniowie sprawdzali stan swojej wiedzy, a także przećwiczyli z nauczycielami procedury przeprowadzania egzaminu. Mamy nadzieję, że teraz już każdy uczeń, wie czego należy się spodziewać na egzaminie oraz jak wyglądają procedury jego przeprowadzania. Pamiętajcie trzecioklasiści te prawdziwe odbędą się 23, 24 i 25 kwietnia. Czasu pozostału już niewiele.

6 styczeń - Święto Trzech Króli

    Kolejny dzień wolny ustawowo od nauki. Oczywiście uczniowie się cieszą, jednak tych poniedziałków w tym roku szkolnym dosyć dużo wypada :-(. A teraz trochę historii. 6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III w. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli.

Trzech Króli było w Polsce świętem państwowym do 1960 r., w którym to roku władze komunistyczne zdecydowały, że nie będzie ono dniem wolnym od pracy. Ponowne wprowadzenie tego święta nastąpiło dopiero 6 stycznia 2011 r.

A jak to było w Bielsku ? Orszak Trzech Króli w tym roku przeszedł ulicami aż 177 miejscowości w Polsce i na świecie. W ponad 150 z nich został zorganizowany po raz szósty. W Bielsku-Białej uczestnicy orszaku śladem Mędrców ze Wschodu pokłonili się Dzieciątku trzeci raz z rzędu.

Orszak Trzech Króli w Bielsku-Białej przeszedł ulicami miasta tak, jak w ubiegłym roku - od kościoła Opatrzności Bożej w Białej na Stary Rynek.


źródło: bielskobiala.naszemiasto.pl
21 grudzień - 1 styczeń - Przerwa świąteczna

Tradycyjnie jak co roku
sypią się życzenia wokół,
większość życzy świąt obfitych
i prezentów znakomitych,
a ja życzę, moi mili,
byście święta te spędzili
tak W jaki sposób właściwie każdy sobie marzy.
Ma możliwość cicho bez hałasu
idąc na spacer gdzieś do lasu,
może w gronie własnych bliskich
jedząc karpia z jednej miski,
ma możliwość gdzieś tam w ciepłym państwie
czując się W jaki sposób Adam w raju,
może lepiąc gdzieś bałwana,
jeśli śniegu napada.
...zobacz galerię   


17 grudzień - Kiermasz świąteczny

    Również i w tym roku odbył się kiermasz świąteczny. Można było zakupić ciasta, babki, babeczki, stroiki świateczne, drzewka, bombki, wyroby z mydła, haftowane aniołki, serwetki i ozdoby, kartki, woskowe świece i wiele innych rozmaitości. Co tu dużo pisać, zobaczcie sami :-) ...

...zobacz galerię   


4 grudzień - Warsztaty (klasa 2 B)

     Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Bielsku-Białej zorganizowało już po raz drugi warsztaty profilaktyczne p.t: „Promuję zdrowie”. Uczniowie klasy II b uczestniczyli w 6 godzinnych zajęciach, projektując wzory, wycinając szablony i wykonując nadruki. Zajęcia dofinansowane przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej w ramach Gminnego Programu przeciwdziałania narkomanii na lata 2009–2013. Uczniowie w ramach zajęć wykonywali graffiti na koszulkach pod okiem Dariusz Paczkowskiego - współprezesem Fundacji Klamra.

...zobacz galerię   


3 grudzień - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

     W Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych cztery bielskie placówki oświatowe: Przedszkole Integracyjne nr 1, Szkoła Podstawowa nr 6 Integracyjna, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 17 i Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi, stworzyły wzdłuż ulicy Brodzińskiego łańcuch rąk pod hasłem "Wszyscy jesteśmy tacy sami". Akcja była podsumowaniem wewnętrznych imprez szkolnych. W naszym gimnazjum spotkaliśmy się z Tomaszem Hamerlakiem - niepełnosprawnym kolarzem, który opowiedział nam historię swoich startów. Obejrzeliśmy również przedstawienie teatralne oraz odbyły się zawody sportowe. Miło będzie to powtórzyć w przyszłym roku.

...zobacz galerię   


4 grudzień - Warsztaty (klasa 2 A)

    Warsztaty profilaktyczne p.t: „Promuję zdrowie”. Zajęcia prowadził Dariusz Paczkowski, który pokazał jak w atrakcyjny i niedrogi sposób stworzyć samodzielnie oryginalne graffiti na własnej koszulce. Oby więcej takich zajęć.

...zobacz galerię   


29 listopad - Wieczór seniora

...zobacz galerię   


27 listopad - Dyskoteka szkolna

    Pierwsza dyskoteka w tym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przygrywał nam DJ Damian. Myślę, że każdy kto był nie żałował i dobrze się bawił. Następna dyskoteka już w nowym roku kalendarzowym. Zapraszamy.

...zobacz galerię   


20 listopad - Wyjazd do Oświęcimia

    Po raz kolejny trzecioklasiści wybrali się do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Celem było zobaczenie na własne oczy warunków, w których przebywali więźniowie.16 listopad - Let's do origami

    16 listopada spotkaliśmy się po raz kolejny na organizowanych w naszej szkole warsztatach orgiami. . Tym razem wykonywaliśmy kartki bożonarodzeniowe, do ozdobienia których wykorzystaliśmy elementy orgiami. Nauczyliśmy się składać gwiazdkę i aniołka z jednej kartki papieru oraz szlifowaliśmy język angielski. Tworzenie własnych kartek dostarczyło nam dużo radości, humor nie opuszczał nas przez cały czas i nawet nie zauważyliśmy jak minęły trzy godziny zajęć. Serdecznie zapraszamy na mikołajkowe spotkanie, które odbędzie się 7 grudnia 2013r. Na tym spotkaniu planujemy wykonać Świętego Mikołaja oraz opakowania świąteczne, czyli pudełka i pudełeczka na drobne prezenty świąteczne. Serdecznie zapraszamy.

...zobacz galerię   


1 listopad - Wszystkich Świętych

     Przed nami kolejny długi weekend. Wykorzystajcie go dobrze odwiedzając groby najbliższych.26 październik - Let's do origami

     W ostatnią sobotę października w naszej szkole odbyło się drugie spotkanie z orgiami, które upływało pod hasłem „Jesteś gwiazdą – zrób gwiazdę”. I jak na gwiazdy przystało, pod okiem naszych Pań, wykonaliśmy piękne gwiazdki, które będą ozdobą naszych świątecznych choinek. Wszystkich chętnych, i tych jeszcze niezdecydowanych, zapraszamy na kolejne warsztaty, które odbędą się 16 listopada 2013r (sobota) w naszej szkole. Tematem najbliższych warsztatów będą „Świąteczne kartki z elementami origami”. Serdecznie zapraszamy.

24 październik - Spotkanie z kulturystą

...zobacz galerię   


14 październik - Dzień Komisji Edukacji Narodowej

    14 października w poniedziałek odbył się apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej tzw. Dnia Nauczyciela. Apel przygotowała klasa 1 a, na którym między innymi zostały rozdane nagrody dla nauczycieli w poszczególnych kategoriach np. Sieciak czy Wojownik roku. Składały się one z czerwonej poduszeczki i owiniętej sreberkiem kredy. Po apelu rozpoczął się mecz uczniowie kontra nauczyciele. Pierwszy mecz wygrali nauczyciele wynikiem 2:1, drugi zaś został rozegrany między naszymi nauczycielami, a nauczycielami SP 17, niestety przegraliśmy go 0:2.

...zobacz galerię   


10 październik - Drużyna piłkarska Gimnazjum 13 w finale

    W czwartek 10 października drużyna piłkarska zakwalifikowała się do finałów rozgrywek. Będziemy walczyć o pierwsze miejsce. Powodzenia

...zobacz galerię   


2 październik - wyjście do kina na film "Sierpniowe niebo"

    Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego – zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę” – jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali „Wilku” (Robert Darkowski) oraz „Bilon” (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnej grupy hip-hopowej Hemp Gru.

www.sierpnioweniebo.pl
28 wrzesień - Let s do origami

    Dnia 28 września 2013 r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie sympatyków orgiami „Let’s do orgiami”. Zajęcia były prowadzone w języku polskim i angielskim. Atmosfera była bardzo mila i przyjazna, a na cierpliwych i wytrwałych origamistów czekała słodka niespodzianka. Uczestnicy warsztatów złożyli papierowego żurawia, japoński symbol szczęścia i pokoju. Zapoznali się z historią sztuki orgiami. Poznali podstawowe bazy orgiami: bazę kwadrat, bazę trójkąt i bazę żuraw. Mieli okazję oglądać animowany film ( oczywiście w języku angielskim), przedstawiający wzruszającą historię japońskiej dziewczynki Sadako Sasaki. A jaki był związek Sadako z papierowymi żurawiami możecie dowiedzieć się już na następnym spotkaniu trzynastkowych origamistów, które odbędzie się:

26 października 2013r (sobota) w naszej szkole.

Październikowe spotkanie będzie upływać pod hasłem „jestem gwiazdą – złożę gwiazdę”. Nauczymy się składać papierowe płaskie i przestrzenne gwiazdy i gwiazdeczki. Do zobaczenia na warsztatach.

...zobacz galerię   


25 wrzesień - 2 październik - warsztaty integracyjne klas pierwszych

    Tradycyjnie już pani Agnieszka Beczek zorganizowała warsztaty integracyjne dla klas pierwszych. Zajęcia mają charakter ćwiczeń, na których uczniowie poznają siebie i uczą wzajemnej współpracy.

...zobacz galerię   


20 wrzesień - sprzątanie świata

...zobacz galerię   


11 wrzesień - Apel o segregacji śmieci

     Od 1 LIPCA 2013 R. w całym kraju nastąpiły zmiany w systemie gospodarki odpadami komunalnymi. Apel został przygotowany przez panią Jolantę Szaligę, która przypomniała nam, jak należy segregować śmieci. Przypominamy najważniejsze informacje.

System stworzony przez Gminę Bielsko-Biała to trzy możliwości usuwania odpadów komunalnych:

1. „U ŹRÓDŁA” – gospodarstwa domowe i firmy

    Będziemy segregować odpady z podziałem na: MOKRE (tylko odpady ulegające biodegradacji) i SUCHE (pozostałe odpady, które można wrzucać do pojemnika), które odbierze firma wybrana przez Gminę w przetargu. Popiół należy gromadzić osobno.

2. „GNIAZDA DZWONÓW”

    Do których nadal możemy wrzucać osobno: szkło, papier, plastik + metal + kartoniki po napojach.

3. „PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI”

    Tu będziemy oddawać posegregowane: odpady niebezpieczne (m.in. przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie, akumulatory, świetlówki i opony), odpady wielkogabarytowe (m.in. meble), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady problemowe (m.in. zniszczone parasole, odzież, kapelusze, paski, zużyty sprzęt sportowy), odpady budowlane i rozbiórkowe oraz popiół. Ponadto można tu oddawać posegregowany: papier, szkło, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe (kartoniki po napojach), odpady biodegradowalne, w tym odpady zielone i opakowania ulegające biodegradacji.

...zobacz galerię   


2 wrzesień - Nowy rok szkolny 2013/2014

    Rozpoczęcie nowego roku szkolnego. W tym roku witamy nowych uczniów z trzech klas pierwszych. Życzymy powodzenia.